| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | NO |
| Maximum Current | 500mA |
| Maximum AC Voltage | 200V |
| Contact Resistance | 300mΩ |
| Total Length | 312mm |
| Length | 32mm |
| Width | 8mm |
| Dimensions | 32 x 8 x 15mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 15mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.