| Switch Shape | Rectangular |
| Normal State Configuration | NO |
| Maximum Current | 300mA |
| Maximum DC Voltage | 30V |
| Switching Frequency | 5kHz |
| Total Length | 37mm |
| Length | 28mm |
| Width | 10.3mm |
| Dimensions | 28 x 10.3 x 16mm |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 16mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.