| Differential Angle | 15° |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Maximum Current | 250mA |
| Maximum AC Voltage | 60V |
| Maximum DC Voltage | 60V |
| Contact Resistance | 30mΩ |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Length | 47mm |
| Depth | 12mm |
| Width | 11mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Dimensions | 47 x 11 x 12mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.