| Actuator Type | Plunger |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Current Rating | 10 (125/250 V ac) A |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.