| Actuator Type | Plunger |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Operating Force | 4.17 N |
| Case Material | PET |
| Minimum Operating Temperature | -37°C |
| Maximum Operating Temperature | +82°C |
| Release Force | 0.83N |
| Operating Temperature Range | -37 → +82°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.