| Actuator Type | Plunger |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Terminal Type | Faston |
| IP Rating | IP40 |
| Contact Material | Silver |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +140°C |
| Voltage Rating | 30 V dc, 400 V ac |
| Operating Temperature Range | -20 → +140°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.