| Actuator Type | Plunger |
| Contact Configuration | DPDT-NO |
| Contact Current Rating | 16 A @ 250 V ac |
| Terminal Type | Tab |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Operating Force | 5.88 N |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
| Depth | 13mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.