| Actuator Type | Plunger |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Current Rating | 500 mA V ac @ 250 |
| Terminal Type | Through Hole |
| IP Rating | IP40 |
| Contact Material | Gold Alloy |
| Mechanical Life | 300000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.