| Actuator Type | Lever |
| Terminal Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 125 V ac, 100 mA @ 60 V dc |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 150 g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Brass |
| Case Material | PBT |
| Voltage Rating | 60 V dc, 125V ac |
| Standards Met | cULus Recognized, ENEC, UL 1054, UL 61058-1 |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.