| Actuator Type | Extended |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Current Rating | 20A |
| Contact Configuration | SPDT |
| Operating Force | 95 g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Switch Housing | PBT |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
| Voltage Rating | 125/250V ac |
| Release Force | 9gf |
| Standards Met | cUL, ENEC, UL |
| Switch Operation | Snap Action |
| Operating Temperature Range | -40 → +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.