| Actuator Type | Bullet Nose Plunger |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Current Rating | 10 A @ 277 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 4.17 N |
| Minimum Operating Temperature | -37°C |
| Maximum Operating Temperature | +82°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Polyester |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Voltage Rating | 277V ac |
| Release Force | 0.83N |
| Standards Met | CSA Certified, UL |
| Operating Temperature Range | -37 → +82°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.