| Actuator Type | Pin Plunger |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | 0.15 N |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Case Material | PBT |
| Mechanical Life | 1000000Cycle |
| Release Force | 0.04N |
| Switch Operation | Snap Action |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.