| Actuator Type | Pin Plunger |
| Terminal Type | Screw |
| Contact Current Rating | 15 A @ 125 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| Operating Force | 3.61 N |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Polybutylene Terephthalate |
| Mechanical Life | 20000000Cycles |
| Voltage Rating | 125 V ac/dc, 250 V ac/dc |
| Release Force | 1.11N |
| Standards Met | CE Certified, CSA, UL |
| Operating Temperature Range | -55 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.