| Actuator Type | Pin Plunger |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 1.39 N |
| Minimum Operating Temperature | -54°C |
| Maximum Operating Temperature | +121°C |
| Contact Material | Gold Plated Silver |
| Case Material | Phenolic |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Release Force | 0.28N |
| Operating Temperature Range | -54 → +121°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.