| Actuator Type | Roller Lever |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP64 |
| Operating Force | 0.28 N |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Plastic |
| Mechanical Life | 2000000Cycle |
| Voltage Rating | 125V ac |
| Release Force | 1.11N |
| Switch Operation | Snap Action |
| Operating Temperature Range | -55 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.