| Actuator Type | Short Roller Lever |
| Terminal Type | Screw |
| Contact Current Rating | 15 A @ 125 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| Operating Force | 1.67 N |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Fine Silver |
| Case Material | Phenolic |
| Mechanical Life | 20000000Cycles |
| Voltage Rating | 125V ac |
| Release Force | 0.42N |
| Operating Temperature Range | -55 → 85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.