| Actuator Type | Lever |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 2 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | ≤0.6 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Case Material | PBTP |
| Operating Temperature Range | -40 → +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.