| Actuator Type | Plunger |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 5 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SPST |
| IP Rating | IP00, IP40 |
| Operating Force | 1.5 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Switch Housing | V2 Housing |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | PBTP |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
| Release Force | 0.5N |
| Operating Temperature Range | -40 → +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.