| Actuator Type | Leaf Lever |
| Terminal Type | PCB |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | 0.59 N |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Contact Material | Gold Plated |
| Case Material | Plastic |
| Mechanical Life | 30000Operations |
| Release Force | 0.08N |
| Operating Temperature Range | -15 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.