| Actuator Type | Simulated Roller Lever |
| Terminal Type | Solder Lug |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 30 V dc |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP6X |
| Operating Force | 0.65 N |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Contact Material | Gold Alloy |
| Case Material | Rubber |
| Mechanical Life | 300000Operations |
| Release Force | 0.05N |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.