| Actuator Type | Lever |
| Contact Current Rating | 10 mA @ 5 V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Operating Force | 350 mN |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Voltage Rating | 5V dc |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Operating Temperature Range | -10 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.