| Actuator Type | Pin Plunger |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 30 V dc |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 1.5 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Gold Plated |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.