| Actuator Type | Simulated Roller Lever |
| Terminal Type | PCB |
| Contact Current Rating | 500 mA @ 30 V dc |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 0.29 N |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Contact Material | Silver Plated |
| Mechanical Life | 3 x 10^5Operations |
| Operating Temperature Range | -25 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.