| Actuator Type | Simulated Roller Lever |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 1 A @ 30 V dc |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 0.26 N |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver Nickel Alloy |
| Mechanical Life | 10^6Operations |
| Release Force | 0.02N |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.