| Actuator Type | Lever |
| Terminal Type | Screw |
| Contact Current Rating | 16A @ 250V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | 120g |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver/ Silver Plated |
| Case Material | Glass Filled Thermoplastic |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Voltage Rating | 250V |
| Release Force | 25g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.