| Actuator Type | Lever |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 2 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SPST |
| IP Rating | IP40 |
| Operating Force | 50 gms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Glass Filled Thermoplastic |
| Mechanical Life | 500000 Operations @ 60 cpm |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Release Force | 2.5gf |
| Standards Met | CE, CSA, IEC 1058-1 |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.