| Actuator Type | Push Button |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 10A @ 250V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 380 - 550g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Glass Filled Thermoplastic |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Voltage Rating | 250V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.