| Actuator Type | Roller Lever |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 4 A @ 28 V dc |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Operating Force | 1.952 N |
| Minimum Operating Temperature | -54°C |
| Maximum Operating Temperature | +121°C |
| Contact Material | Silver Plated |
| Mechanical Life | 10⁷Operations |
| Voltage Rating | 28 V dc, 250V ac |
| Release Force | 0.988N |
| Operating Temperature Range | -54 → +121°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.