| Actuator Type | Short Roller Lever |
| Terminal Type | Cable |
| Contact Current Rating | 5 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SP-CO |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 390 gms |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Glass Fibre Reinforced Nylon |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Release Force | 110gf |
| Standards Met | IEC 1058-1 |
| Operating Temperature Range | -10 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.