| Actuator Type | Spring Plunger |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Contact Current Rating | 15A @ 250V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP54 |
| Operating Force | 300g |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Contact Material | Sliver |
| Case Material | Phenolic |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Voltage Rating | 125/250V |
| Release Force | 100g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.