| Actuator Type | Roller Lever |
| Terminal Type | Pre-wired |
| Contact Current Rating | 5 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| IP Rating | IP67 |
| Operating Force | 2.3 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver |
| Case Material | Glass Fibre Reinforced Nylon |
| Mechanical Life | 10^6Operations |
| Release Force | 0.42N |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.