| Actuator Type | Button |
| Terminal Type | Tab |
| Contact Current Rating | 16 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| Operating Force | 3.92 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.