| Actuator Type | Button |
| Terminal Type | Left Angle PCB |
| Contact Current Rating | 500 mA @ 30 V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Operating Force | 0.88 N |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Contact Material | Gold Plated Brass |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.