| Actuator Type | Roller Lever |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 10.1 A @ 250 V ac |
| Contact Configuration | SPDT |
| Operating Force | 0.93 N |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Contact Material | Gold, Silver Alloy |
| Mechanical Life | 15000000Operations |
| Operating Temperature Range | -40 → +120°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.