| Series | i-push |
| Number of Cutouts | 9 |
| Push Button Marking | Emergency Stop |
| Push Button Colour | Red |
| Push Button Material | Plastic |
| Contact Configuration | SPDT |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| IP Rating | IP65 |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Push Button Actuation | Stay Put |
| Length | 125mm |
| Width | 125mm |
| Depth | 52mm |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum AC Voltage | 690V |
| Maximum Current | 16A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.