| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22.5mm |
| Contact Configuration | 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | CE4T |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69K |
| Colour | Red |
| Push Button Shape | Round |
| Voltage Rating | 125 V dc, 240V ac |
| Depth | 73mm |
| Auxiliary Contacts | 2NC |
| Width | 40mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Height | 40mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.