| Mounting Type | Panel Mount |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | Yes |
| Series | Smile 11 EAR Tina |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Supply Current | 0.057A |
| Depth | 52mm |
| Width | 40mm |
| Pole and Throw Configuration | 5P |
| Height | 84mm |
| Depth | 52mm |
| Dimensions | 84 x 40 x 52 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.