| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 16mm |
| Contact Configuration | 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | A01ES-D |
| IP Rating | IP40, IP65 |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Supply Current | 6A |
| Push Button Material | Polycarbonate |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Housing Material | Polyetherimide |
| Dimensions | 27.42 (Dia.) x 55.2 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.