| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Contact Configuration | 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | A02ES-I |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 24 V dc, 240V ac |
| Head Diameter | 40mm |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Series | A02ES-I |
| Dimensions | 40 (Dia.) x 80.7 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.