| Mounting Type | Panel Mount |
| Contact Configuration | DPDT |
| Illuminated | No |
| Panel Cut Out Diameter | 24mm |
| Contact Material | Gold Plated Silver |
| IP Rating | IP65 |
| Voltage Rating | 12 V dc, 250V ac |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Manufacturer Part No. | A01MXB+A0152B |
| Switch Operation | Latching |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.