| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Contact Configuration | 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | C22-PVT |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 250V |
| Supply Current | 4A |
| Push Button Material | Plastic |
| Height | 92mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Dimensions | 60 x 92 mm |
| Length | 92mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.