| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22.5mm |
| Contact Configuration | 1NC |
| Push Button Actuation | Key Release |
| Illuminated | No |
| Series | RMQ Titan M22 |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69K |
| Colour | Red |
| Push Button Shape | Round |
| Voltage Rating | 12 → 30V ac |
| Supply Current | 0.015A |
| Depth | 115mm |
| Width | 38mm |
| Push Button Diameter | 38mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Height | 38mm |
| Switch Operation | Pushlock Turn Reset |
| Housing Colour | Black |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.