| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 16mm |
| Contact Configuration | 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | XA |
| IP Rating | IP40, IP65 |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 250V ac, 250V dc |
| Head Diameter | 29mm |
| Height | 40.1mm |
| Series | XA |
| Dimensions | 29 Dia. x 40.1 mm |
| Length | 40.1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.