| Mounting Type | Surface Mount |
| Cutout Diameter | 40mm |
| Contact Configuration | 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | Harmony XALK |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69(IP69K) |
| Colour | Yellow |
| Push Button Shape | mushroom |
| Voltage Rating | 600 V ac, 600V dc |
| Supply Current | 3A |
| Depth | 53mm |
| Auxiliary Contacts | 2NC |
| Width | 68mm |
| Push Button Diameter | 62mm |
| Push Button Material | Polycarbonate |
| Pole and Throw Configuration | DPST |
| Height | 68mm |
| Bezel Material | Polycarbonate |
| Switch Operation | Slow Brake |
| Housing Colour | Yellow |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.