| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Contact Configuration | 2NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | XB5 |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69(IP69K) |
| Colour | Red |
| Push Button Shape | mushroom |
| Voltage Rating | 600V ac/dc |
| Supply Current | 1.2A |
| Depth | 82mm |
| Width | 40mm |
| Push Button Diameter | 40mm |
| Push Button Material | Plastic |
| Pole and Throw Configuration | 2P |
| Height | 43mm |
| Bezel Material | Plastic |
| Switch Operation | Slow Brake |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.