| Mounting Type | Panel Mount |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Contact Configuration | 1NC |
| Push Button Actuation | Twist Release |
| Illuminated | No |
| Series | XB7 |
| Colour | Red |
| Voltage Rating | 240 V ac, 250V dc |
| Depth | 72mm |
| Safety Contacts | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.