| Panel Cut Out Size | 18mm |
| IP Rating | IP40 |
| Series | Series 31 |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Terminal Type | Solder |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Actuator Shape | Square |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Manufacturer Part No. | 31-151.0252 |
| Operating Temperature Range | -25 → +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.