| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 22mm |
| Push Button Colour | Green |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Style | Round |
| Voltage Rating | 300V |
| IP Rating | IP69K |
| Series | Compact |
| Push Button Material | PC |
| Case Colour | Black |
| Manufacturer Part No. | 1SFA619100R1072 |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.