| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Panel Cut Out Diameter | 19.2mm |
| Push Button Colour | Black |
| Contact Configuration | SPST |
| Voltage Rating | 110/250V ac |
| Contact Material | Silver Plated Brass |
| Contact Current Rating | 2 A @ 12 V dc |
| Case Colour | Chrome |
| Manufacturer Part No. | MP0012 |
| Terminal Type | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.