| Switch Operation | Momentary |
| Illuminated | No |
| Mounting Type | Through Hole |
| Push Button Colour | Orange |
| Contact Configuration | SPDT |
| Push Button Style | Rectangular |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Contact Material | Gold |
| Contact Current Rating | 10 mA |
| Case Colour | White |
| Contact DC Voltage Rating | 24V |
| Manufacturer Part No. | 750050-1000 |
| Terminal Type | Pc Pin |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.